1. Műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom, Szentháromság tér 1.
2018. február 09.
A közös munka megkezdése az együttműködő partnerek bemutatkozásával kezdődött, hogy mindenki pontosabban megismerje a többi segítő szervezet működési elvét, mechanizmusát és céljait.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Berényi Hermina vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit és Péter Levente, érintett szülőként hozták létre az alapítványt. Hazai partnerként jelen volt az autizmussal élő személyek, családjuk és az ellátásukkal foglalkozó szakemberek, segítők helyzetét, igényeit, szükségleteit, létszámát felmérő, s az igények felmérése nyomán szolgáltatásokat nyújtó Szivárvány Autizmus Egyesület.
A rövid bemutatkozásokat követően megkezdődött a projekt szakmai részének, az elképzeléseknek az egymáshoz való közelítése.
Fő irányvonalként, egy mórahalmi székhelyű a fejlesztőközpont kerül kialakításra, amely egy mintaprojektként fog funkcionálni és 3 féle mozgásterápia (szárazföldi-, vízi- és lovasterápia) alkalmazásával.
A kutatás eredményeképpen egy olyan szolgáltatásfejlesztés kialakítása a cél, amely alkalmazható, tanítható és bemutatható is egyben.
A kutatásnál fontos lenne, a jelenlegi helyezet minimális feltárása, a módszertanok alkalmazásának elemzése. Mennyire gyakorlatias? Mennyire egységes, egységes-e a résztvevő partnerek esetében?
Kimenetelében a foglalkozás, foglalkoztatás módszertana kerüljön a középpontba. Konkrét módszertani leírásokra van szükség: képzés vagy gyakorlati szakember lényegének körülírása. Melyik a fontosabb illetve hatékonyabb, a képzett vagy a gyakorlattal rendelkező szakember?
Az intézmények részéről a legfontosabb az autizmus specifikus módszerek igényeinek felmérése.
Célcsoportot kiválasztásánál mindenképpen oda kell figyelni, hogy a családtagok és intézmények felmérései egymásra épüljenek, közös legyen a cél. A családok részéről fontos szempontként szerepel, hogy hogyan tudja elérni az adott szolgáltatást. Bentlakásos legyen-e esetleg.
Kérdőívek kidolgozásánál fontos, hogy rövid, tömör és lényegre törő kérdések szerepeljenek benne. A szabályozási háttér a projekt partnerek esetében országonként eltérő, így kiemelten fontos a fordítás jelentősége.
Műhelymunkák esetében szükséges a 12 alkalomra szóló tematika kidolgozása, amely Péter Katinka feladata. Fő szempont az együttműködő partnerek és környezetük megismerése, feltérképezése, jó gyakorlatok és tapasztalatok szerzése a szárazföldi-, vizes- és lovas terápiák kapcsán, illetve minden egyéb működő és segítő
A kutatás a műhelymunkák és tanulmányutakra épülve, szoros együttműködésben hozzák létre a pályázat kimeneteleként alkalmazható, tanítható és bemutatható módszertanokat.
A partnerek részéről a tematika kidolgozásához szükségünk lenne egy éves program tervre, hogy kinek mikor lenne alkalmas a műhelymunka vagy a tanulmányút résztvevőinek fogadása illetve van-e olyan időszak az évben, amikor egyáltalán nem megfelelő az érkezés pl. szabadságolás, képzésen való részvétel, stb. A műhelymunkák szerves részét képezi a külsős szakértő, tanácsadó részvétele, aki szintén segít a kutatás és az összehasonlító elemzés elkészítésének előrehaladásában.
A találkozó végén Margitics Erhard jelezte, hogy 2018. május 12. napján az Alapítványuk székhelyén, Nagyszőlősön egy rendezvény keretén belül várják a partnerség tagjait, ahol a sokrétű programoknak köszönhetően betekinthetünk a munkájukba.
Honlap kommunikációs felületként fog funkcionálni, tovább létre kell hozni egy minden partner számára hozzáférhető, megosztható felületet, ahol a pályázat szakmai anyagai elérhetők, együtt szerkeszthetők, amely esetlegesen fórumként is funkcionál.
A pályázat kutatási részében nagy segítséget nyújthat a szegedi székhelyű Gemma Szociális Szolgáltató Központ és Fejlesztő Iskola, így megkezdődhet a velük való kapcsolatfelvétel.
2018. február 09.
2. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom, Szentháromság tér 1.
2018. július 12.
A projekt partnerek részéről megjelent a szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz András és Ricz – Dencs Tünde és más Vajdasági szakemberek. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit és Péter Levente. Hazai partnerként jelen voltak a projekt házigazdái.
Fő szempont volt autizmussal és fogyatékkal élőket és a helyi közösségeket érintő problémák megbeszélése és megoldások keresése.
A legfőbb problémát minden oldalról a szülők támogatásában – mind anyagi, mind mentálhigiénés, érzelmi, pszichés oldalról – észleltük. A szülők nincsenek megfelelően tájékoztatva a jogaikról, lehetőségeikről, gyakran egyedül maradnak a problémájukkal, nincs akivel megbeszélhetnék mindennapi problémáikat, nincsenek specifikus képzések számukra, amelyekkel könnyebbé tehetnék saját és gyermekeik mindennapjait.
A társadalmi elfogadás terén is sokat kell még fejlődni mindenhol, több érzékenyítő programra lenne szükség.
Komoly problémát és fejtörést okoz a szülőknek a gyermekük sorsa, ha már ők nem lesznek. Kevés a jó bentlakásos intézmény, ha egyáltalán van a környéken.
A partnerországoknál a különböző specifikus terápiákhoz való hozzáférés is problémát okoz. Ha van is, a szakemberek általában Magyarországon képződnek.
A felmerült problémák indokolják a Mórahalmi Komplex Fejlesztő Centrum létrehozását, hiszen nagyban tudná segíteni a szülők ismereteinek bővítését a szülők képzésével és a bentlakásos családi képzéssel. Illetve egy helyen tudnának különböző terápiákban részesülni a gyermekek.
2018. július 12.
3. Műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom, Szentháromság tér 1.
2018. augusztus 23.
A műhelymunka megkezdése előtt ebéddel fogadtuk az ideérkező partnereinket.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesülettől,valamint a palicsiOstorka Polgárok Egyesületétől Ricz András és Ricz-Dencs Tünde. Hazai partnerként jelen voltak a projekt házigazdái.
Fő irányvonalként azt beszéltük meg, hogy az autizmussal és fogyatékkal élők esetében hogyan segít a szakpolitika és hogyan a helyi szint.
Nagyszőlős kimondottan nagy nehézségekről számolt be. Az állam nem igazán vesz tudomást még ma sem ezekről a gyermekekről. Akadályozott a diagnózis, a speciális igények kielégítése az iskolában.
A szakemberek Magyarország segítségével képződnek. Helyi képzésekre nem igazán van lehetőség, esetleg Magyarország által.
Az országban egyetlen egy orvos adhat ki autizmus diagnózist Kijevben.
Szerbiában már könnyebben megy a diagnosztizálás, az otthoni ápolást az állam anyagilag támogatja, a beiskoláztatás szerint a gyermeket bármelyik intézménybe fel kell venni, ha a szülő szeretné.
Lehetőséget biztosítanak a törvények arra, hogy a gyermekek mellett az iskolában külön segítő segítse a tanulmányaikat, de a szülőknek kell erre alkalmas embert találni és téríteni a bérét.
Magyarországon mind diagnózisban, mind beiskolázásban a partnerországokhoz képest fejlettebb szinten állunk, de még itt is sok problémát okoz a megfelelő szakképzettség és a megfelelő személyi feltételek hiánya.
Az az otthoni ápolási díj messzire elmarad még a vajdasági díjaktól is, ez nagy nehézséget jelent a magyar családok életében.
Konklúzióként levonható, hogy minden országban szükség van még a fejlődésre kisebb nagyobb mértékben.
Szakember és szülőképzésben is nagy segítség lenne a Mórahalmi Komplex Fejlesztő Centrum megépülése.
2018. augusztus 23.
4. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2018. szeptember 27.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz – Dencs Tünde és Ricz András vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit képviseltette magát a műhelymunkán.
Meghatároztuk a kutatás célját, felvetettük a hipotéziseket és megválasztottuk a kutatás módszereit.
Kiválasztottuk a lehetséges interjúalanyokat és megkerestük hozzájuk a kapcsolatokat.
A kutatás eredményeképpen egy olyan szolgáltatásmodell (Mórahalmi Komplex Fejlesztő Centrum) kialakítása a cél, amelyben egy helyen részesülhetnek gyermekek és szülők különböző terápiákban és képzésekben.
A kutatásnál fontos lesz, a jelenlegi helyzet minimális feltárása, a módszertanok alkalmazásának elemzése. Mennyire gyakorlatias? Mennyire egységes, egységes-e a résztvevő partnerek esetében?
Kimenetelében a foglalkozás, foglalkoztatás módszertana kerüljön a középpontba. Konkrét módszertani leírásokra van szükség: képzés vagy gyakorlati szakember lényegének körülírása. Melyik a fontosabb, illetve hatékonyabb, a képzett vagy a gyakorlattal rendelkező szakember?
Az intézmények részéről a legfontosabb az autizmus specifikus módszerek igényeinek felmérése.
Célcsoportot kiválasztásánál mindenképpen oda kell figyelnünk, hogy a családtagok és intézmények felmérései egymásra épüljenek, közös legyen a cél.A családok részéről fontos szempontként szerepel, hogy hogyan tudja elérni az adott szolgáltatást. Bentlakásos legyen-e esetleg.
Kérdőívek kidolgozásánál fontos, hogy rövid, tömör és lényegre törő kérdések szerepeljenek benne. A szabályozási háttér a projekt partnerek esetében országonként eltérő, így kiemelten fontos a fordítás jelentősége.
Ehhez kerestünk partnereket, akik az interjúkat lefordítják.
2018. szeptember 27.
5. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2018. október 10.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület, valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz András és Ricz Dencs Tünde vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről Péter Levente képviseltette magát a műhelymunkán.
Műhelymunkák során a szülők helyzetét vettük górcső alá.
Témánk azért fontos, mert az autizmussal élő személyeken kívül az autizmus a szülők, családtagok életét befolyásolja magas szinten. A szülők nem csak szülőként, hanem már szinte segítő mivoltukban segítik gyermeküket a nap 24 órájában.
Szó esett a kiégésről, a szülők, mint szuverén egyének eltűnéséről a magánéletben, a családokat segítő személyekről, az együttműködésről és annak nehézségeiről.
Beszélgetésünk során kiderült, a szülők egyedül érzik magukat a problémáikkal, szükségük lenne szülőképzésre, mely segítené őket a mindennapok túlélésében, irányt mutatna, hogyan foglalkozzanak gyermekükkel, hogyan szervezzék meg mindennapjaikat.
Szükségük lenne arra, valaki tájékoztassa őket a jogaikról, lehetőségeikről és szükségük lenne mentálhigiénés szakemberre is, aki segítene nekik a mindennapi nehézségek feldolgozásában, hogy megelőzhessék a kiégést.
Mindez megalapozza a Mórahalmi Komplex Fejlesztő Centrum létrehozásának szükségességét, ahol a szülők egyéni képzésen is részt vehetnének, ezzel megkönnyítve a mindennapokat a családjuk számára.
2018. október 10.
6. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2018. október 19.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz Dencs Tünde és Ricz András vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit és Péter Leventegondolkozott velünk.
Műhelymunkánk során megállapítást nyert, hogy nem csak az autizmussal élőkkel kapcsolatos feladatok ellátása fontos, hanem fel kell hívni a figyelmet a társadalom érzékenyítésének fontosságára.
A leghatékonyabb befogadó közeg erre a legfiatalabb korosztály, így már az óvodás és kisiskolás korban fontos, hogy megismerjék autizmussal élő társaikat.
Erre a személyes találkozáson kívül nagyszerű módszer lehet a mese szemléletformáló hatását kihasználni.
Fontos, hogy az érzékenyítő foglalkozások megszervezésekor, a módszerek és tevékenységek összeállításakor oda kell figyelni arra, hogy mindenki találjon olyan elfoglaltságot, amelyben szívesen részt tud venni.
Felnőtt korban sem hanyagolható el az érzékenyítés fontossága. Erre nagyon jó módszer az, ha belehelyezzük a felnőtt egyént a sérült ember élethelyzetébe és ugyan azokat a feltételeket biztosítjuk számára, amelyekkel sérült embertársunk együtt kell éljen, mindennapi feladatokat kell elvégezzen.
Fontos, hogy mindig legyen az érzékenyítő programok végén feszültségoldó feladat, bizalmat és elfogadást segítő feladat, hogy mindenki negatív érzések nélkül távozhasson.
A Mórahalmi Komplex fejlesztő Centrum potenciálisan jó helyszínként szolgálhatna érzékenyítő programok szervezéséhez, hiszen sérült és ép gyermekek, autista és ép gyermekek, felnőttek, egy helyen lovagolhatnának, vehetnének részt lovas terápián, vizes és szárazföldi foglalkozásokon.
7. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2018. november 29.
A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz – Dencs Tünde és Ricz András vett részt az eseményen.
Műhelymunkánk során a székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány munkájával ismerkedtünk meg. Megismertük a helyi jó gyakorlatokat, beszéltünk innovatív megoldások bevezetésének lehetőségeiről, adaptációs lehetőségekről. Elméleti és gyakorlati szinten is bele láttunk az autizmussal élők segítésével járó nehézségekbe, a hétköznapokba.
Bemutatásra kerültek a nappali intézmény lakói, alkalmazottai, a bent folyó munka. A fiatalok kézműves foglalkozásokkal töltik a mindennapjaikat. Képeslapokat, nyakláncokat készítenek, nemezelnek.
A nappali intézmény helyileg Székelyudvarhely előtt, Felsőboldogfalván van.
2018. november 29.
8. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2019. március 29.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz Dencs Tüde és Ricz András vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit és Péter Levente gondolkozott velünk.
Műhelymunkánk során a helyi szülők és óvodapedagógusok segítségével, a Mozgáskotta módszerével ismerkedtünk meg.
A Magyar Mozgáskotta Módszer tervszerű és hatékony eszközt kínál a pedagógusoknak, fejlesztőpedagógusoknak, amely a kisgyermekkor testi és pszichológiai sajátosságaihoz alkalmazkodva játékos módon fejleszti a gyermek testi, kognitív, affektív és viselkedéses funkcióit.
A használt jelképek miatt az autista gyermekek is könnyen ráhangolódnak a feladatokra, könnyen rávehetők így a testmozgásra.
2019. március 29.
9. műhelymunka
Az esemény helyszíne, időpontja:
6782 Mórahalom
2019. április 17.
A projekt partnerek részéről megjelent a kárpátaljai Nagyszőlősről az „Állj Mellénk” Jótékonysági Alapítványtól Margitics Ildikó és Margitics Erhard. A szabadkai Antropos Mentálhigiéné Egyesület valamint a palicsi Ostorka Polgárok Egyesülete képviseletében Ricz Dencs Tüde és Ricz András vett részt az eseményen. A székelyudvarhelyi Pro Autist Alapítvány részéről– Péter Edit és Péter Levente gondolkozott velünk.
Műhelymunkánk során az érzékenyítő programok voltak a fő téma.
Az élménypedagógia módszerével ismerkedtünk, mely remek módszer arra, hogy empatikusabbá tegyük gyermekeinket mások iránt, illetve kifejezőbbé a világ felé.
Gyermek és felnőtt csapatok is részt vettek.
A játékok közben a gyerekek jelleme észrevétlenül fejlődik. A feladatok utáni megbeszélések, reflektálások segítenek abban, hogy visszatekinthessünk a történtekre, mások és magunk cselekedeteire, azok miértjére.
A kezdeti versengések gyorsan csaptak át egymás segítésébe, hamar kialakult az empátia egymás iránt.
Remek módszer ahhoz, hogy gyermekeinkkel könnyebben elfogadtassuk a másságot és megértessük, a más nem feltétlen rossz és hogy segíteni kell egymást.
2019. április 17.